Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.01.2019 Чи має право ФОП-платник ЄП на підставі договорів комісії (консигнації), доручення та комерційного посередництва здійснювати продаж товарів, реалізація яких не дозволяє застосовувати спрощену систему оподаткування?
ВідповідьДіяла до 01.01.2019
Коротка:
     Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати продаж товарів, реалізація яких не дозволяє застосовувати спрощену систему оподаткування, незалежно від форми цивільно-правового договору.          
Повна:
Відповідно до п.п.291.5.1 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи - підприємці, які здійснюють, зокрема:
     виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин);
     видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
     видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
     діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату.
     Згідно з ст. 1011 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
     Відповідно до ст. 1000 ЦКУ договір доручення - це коли одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.
     Статтею 295 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV із змінами та доповненнями встановлено, що комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб’єктам господарювання при здійснені ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб’єкта, якого він представляє.
     Слід зазначити, що чинним законодавством не встановлено обмежень щодо форм цивільно-правових договорів, які фізичні особи – підприємці - платники єдиного податку мають право укладати.
     Водночас фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку повинні провадити господарську діяльність, яка не заборонена п.п.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ та передбачена умовами перебування на обраній групі.
     При цьому якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ (п 5.3 ст. 5 ПКУ).
     Таким чином, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати продаж товарів, реалізація яких не дозволяє застосовувати спрощену систему оподаткування, незалежно від форми цивільно-правового договору.
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до не чинних у зв’язку із набранням чинності Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді