Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.07.2020 Чи поширюється обмеження щодо граничної суми розрахунків, встановлене у розмірі 50000 грн., на розрахунки СГ з ФО при отриманні та поверненні поворотної фінансової допомоги?
ВідповідьДіяла до 01.07.2020
Коротка:
     Для отримання роз’яснення з порушеного питання необхідно звертатись до Національного банку України як до розробника Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148.
Повна:
     На виконання ст. 33 Закону України від 20 травня 1999 року № 679 - XIV «Про Національний банк України» із змінами та доповненням та з метою удосконалення готівкових розрахунків Правлінням Національного банку України постановою від 29 грудня 2017 року № 148 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення № 148).
     Згідно з п.п. 5 п. 3 розд. І Положення № 148 готівкові розрахунки/розрахунки готівкою – платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
     Пунктом п. 6 розд. ІІ Положення № 148 передбачено, що cуб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених Положенням № 148.
     При цьому, суб’єкти господарювання у разі зняття готівкових коштів із поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків із фізичними особами зобов’язані надавати на запит банку (філії, відділення) підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, необхідні банку (філії, відділенню) для вивчення клієнта з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.
     Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку. Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.
     Відповідно до п. 10 розд. ІІ Положення № 148 розрахунки суб’єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб’єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.
     Щодо операцій між суб’єктом господарювання та фізичними особами з отримання та повернення поворотної фінансової допомоги, зазначаємо, що Положення № 148 не визначає питання поширення його норм на такі операції.
     Враховуючи викладене, для отримання роз’яснення з порушеного питання необхідно звертатись до Національного банку України як до розробника Положення № 148.
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до нечинних у зв’язку з набранням чинності окремих норм постанови Правління Національного банку України від 07 травня 2020 року № 59 «Про затвердження змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді