Запит надіслано
ПитанняЧи застосовується відповідальність до ФОП – пенсіонерів за віком або осіб з інвалідністю, звільнених від сплати за себе єдиного внеску, за подання уточнюючої звітності по єдиному внеску, якою вони скасовують помилково задекларовані за періоди починаючи з 01.01.2021 суми єдиного внеску?
ВідповідьКоротка:
               Враховуючи те, що зазначене запитання є ситуативним, то для отримання відповіді на конкретне ситуативне запитання, яке стосується конкретних операцій, рекомендуємо платникам податків звертатися із запитами до контролюючих органів з викладенням ситуації більш детально та наданням відповідних копій документів, які стосуються порушеного питання.
               Повна:
                   Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), зокрема, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
               Згідно з п.п. 4 п. 2 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 із змінами та доповненнями (далі – Інструкція № 449), фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови дотримання ними вимог, визначених частиною четвертою ст. 4 Закону № 2464. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
               Пунктом 3 розд. III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 435), передбачено, що у разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, які отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають до контролюючих органів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі – Звіт) самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
               Відповідно до п. 16 розд. II Порядку № 435 відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник.
               Отже, суми самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, і є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, підлягають сплаті на загальних підставах та не підлягають скасуванню.
               У разі несвоєчасної сплати самостійно визначеного зобов’язання такі особи несуть відповідальність відповідно до ст. 25 Закону № 2464.
               Звертаємо увагу, що зазначена позиція діяла до 01.01.2022.
               Разом з тим, відповідно до п. 2 наказу Міністерства фінансів України від 28.12.2020 № 814 «Про деякі особливості звітування з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435», втратив чинність Порядок № 435.
               Починаючи з 01.01.2022 звітність по єдиному внеску подається:
               фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування – у додатку ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ 1), який формується у складі Податкової декларації про майновий стан і доходи, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 із змінами та доповненнями;
               фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку (крім електронних резидентів (е-резидентів) першої – третьої груп – у додатку 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (Додаток 1), який формується у складі Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 із змінами та доповненнями (далі - Наказ № 578);
               фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку (крім електронних резидентів (е-резидентів) четвертої групи – у додатку 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 2), який формується у складі Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи), за формою, затвердженою Наказом № 578.
               Водночас, cлід зазначити, що Контакт-центр ДПС надає тільки уніфіковані відповіді на запитання платників податків.
               Враховуючи те, що зазначене запитання є ситуативним, то для отримання відповіді на конкретне ситуативне запитання, яке стосується конкретних операцій, рекомендуємо платникам податків звертатися із запитами до контролюючих органів з викладенням ситуації більш детально та наданням відповідних копій документів, які стосуються порушеного питання.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді