Запит надіслано
ПитанняДіяло до 23.05.2020 Як ФО, які провадять незалежну професійну діяльність, при остаточному розрахунку суми ПДФО за звітний рік визначаються розмір середньомісячного річного оподаткованого доходу, якщо протягом року в деяких місяцях за результатами діяльності отримано доходи, а в інших – збитки?
ВідповідьДіяла до 23.05.2020 Коротка:
     Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, на підставі даних, зазначених в податковій декларації про майновий стан і доходи, здійснюють остаточний розрахунок суми податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік.
     Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як отриманий загальний річний оподатковуваний дохід зменшений на суму документально підтверджених річних витрат поділений на кількість календарних місяців, протягом яких здійснювалась діяльність.
Повна:
     Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, регулюється ст. 178 Податкового кодексу України від 02 грудня
2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).
     Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік в контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно з ст. 65 ПКУ (п. 178.1
ст. 178 ПКУ).
     Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
     У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п. 178.3 ст. 178 ПКУ).
     Відповідно до п. 164.1.3 ст. 164 ПКУ загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності згідно з ст. 177 ПКУ, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно з ст. 178 ПКУ.
     Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності (п. 178.6 ст. 178 ПКУ).
     Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб (п. 178.4 ст. 178 ПКУ).
     Згідно з п. 178.2 ст. 178 ПКУ доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.
     Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті)
     З урахуванням викладеного, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, на підставі даних, зазначених в податковій декларації про майновий стан і доходи, здійснюють остаточний розрахунок суми податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як отриманий загальний річний оподатковуваний дохід зменшений на суму документально підтверджених річних витрат поділений на кількість календарних місяців, протягом яких здійснювалась діяльність.
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до нечинних у зв’язку з набранням чинності Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді