Запит надіслано
ПитанняДіяло до 05.01.2018 Чи поширюється обмеження граничної суми готівкових розрахунків, встановлене у розмірі 50000 грн., на видачу кредиту з каси небанківської фінансової установи ФО, або отримання від ФО в касу такої установи готівкових коштів для оформлення депозиту?
ВідповідьДіяла до 05.01.2018 Коротка:
     Вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством, установою та організацією або фізичною особою – підприємцем у розмірі 50000 грн., стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, в тому числі: видача кредиту з каси небанківської фінансової установи фізичній особі, або отримання від фізичної особи в касу такої установи готівкових коштів для оформлення депозиту.
Повна:
     Згідно з п. 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, із змінами та доповненнями (далі – Положення) небанківська фінансова установа – юридична особа, яка відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» надає одну чи кілька фінансових послуг та яка внесена до Державного реєстру фінансових установ в установленому законодавством України порядку. До небанківських фінансових установ належать кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.
     Відповідно до абзацу третього п. 1 постанови Правління Національного Банку України від 06 червня 2013 року № 210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» із змінами та доповненнями (далі – Постанова) гранична сума розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня в розмірі 50000 (п’ятдесяти тисяч) гривень.
     Пунктом 2.3 глави 2 Положення визначено, що підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки. Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
     Обмеження, установлене в абзаці першому цього пункту, стосується також розрахунків під час оплати за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу.
     Обмеження не поширюються на:
     1) розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;
     2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;
     3) використання коштів, виданих на відрядження.
     Враховуючи викладене вище, вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством, установою та організацією або фізичною особою – підприємцем, які установлені абзацом третім п. 1 Постанови та п. 2.3 глави 2 Положення (50000 гривень), стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, в тому числі: видача кредиту з каси небанківської фінансової установи фізичній особі, або отримання від фізичної особи в касу такої установи готівкових коштів для оформлення депозиту.
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до не чинних, у зв’язку з набранням чинності постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді