Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.07.2019 Чи застосовується відповідальність за неподання декларації акцизного податку, якщо СГ здійснював реалізацію пального, але при цьому не зареєструвався платником акцизного податку як особа, яка реалізує пальне?
ВідповідьДіяла до 01.07.2019 Коротка:
     Платниками акцизного податку є особи, які реалізують пальне.
     Особи, визначені як платники акцизного податку складають та подають декларацію акцизного податку.
     У разі, якщо суб’єкт господарювання здійснював реалізацію пального та не подав декларацію акцизного податку, до такого платника застосовується відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації акцизного податку, передбачена п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України незалежно від його реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального.
     Крім того, керівники та інші посадові особи такого суб’єкта несуть адміністративну відповідальність згідно зі ст. 163 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Повна:
     Згідно з абзацом другим п.п. 14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) реалізація пального для цілей розд. VI ПКУ – будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
     Підпунктом 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ передбачено, що платниками акцизного податку є особи, які реалізують пальне.
     Отже, якщо суб’єкт господарювання здійснює будь-які операції, передбачені абзацом другим п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 ПКУ, то він є особою, яка реалізує пальне і відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ він зобов’язаний зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального відповідно до п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПКУ.
Пунктом 117.3 ст. 117 ПКУ передбачено, що здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому ПКУ тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Відповідно до п. 49.2 прим. 1 ст. 49 ПКУ платники, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ (тобто особи, які реалізують пальне) зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
     Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПКУ встановлено, що платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
     Платники, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 прим. 1 ст. 49 ПКУ).
     Відповідно до п. 120.1 ст. 120 ПКУ неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ст. 49 ПКУ) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПКУ тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
     Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
     Відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку передбачена у ст. 163 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х зі змінами та доповненнями (далі – КУпАП).
     Отже, якщо суб’єкт господарювання здійснював реалізацію пального, але при цьому не зареєструвався платником акцизного податку як особа, яка реалізує пальне, до такого платника застосовується відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації акцизного податку, передбачена п. 120.1 ст. 120 ПКУ.
     Крім того, керівники та інші посадові особи такого суб’єкта несуть адміністративну відповідальність згідно зі ст. 163 прим. 1 КУпАП.
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до не чинних у зв’язку із набранням чинності Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді