Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.01.2021 Яким чином визначається база нарахування для сплати ЄВ за звітний квартал особами, які провадять незалежну професійну діяльність?
ВідповідьДіяла до 01.01.2021
Коротка та повна відповіді ідентичні:
     Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначено платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ).
     Пунктом 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що ЄВ, зокрема для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
     У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску).
     Особи, які провадять незалежну професійну діяльність,зобов’язані сплачувати ЄВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄВ (абзац третій частини восьмої ст. 9 Закону № 2464).
     Отже, Законом № 2464 визначено чіткі умови щодо сплати ЄВ у розмірі не меншому за розмір мінімального страхового внеску але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність за кожен місяць такого кварталу.
     Суми ЄВ, сплачені протягом року враховуються платниками при остаточному розрахунку, який здійснюється ними за календарний рік до 1 травня наступного року, згідно з даними, зазначеними у Податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація).
     Оподаткування доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності, регламентуються ст. 178 розд. ІV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).
     Пунктом 164.1 ст. 164 ПКУ встановлено, що базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до п. 178.3 ст. 178 ПКУ, згідно з яким оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
     Згідно з п. 178.6 ст. 178 ПКУ особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести Книгу обліку доходів та витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, форма якої затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481,на підставі якої здійснюється заповнення Декларації.
     Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в Декларації (п.178.7 ст. 178 ПКУ).
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до нечинних у зв’язку з набранням чинності Законом України від 13 травня 2020 року № 592-ІX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді