Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.01.2019 Яким чином відображається в податковому розрахунку за ф. 1ДФ сума страхового відшкодування, яка нарахована страховиком – резидентом на користь ФО – страхувальника за його пошкоджене рухоме майно, якщо на підставі її заяви сума страхового відшкодування перерахована на поточний рахунок ФОП, який буде здійснювати ремонтні роботи пошкодженого рухомого майна?
ВідповідьДіяла до 01.01.2019 Коротка:
     Сума страхового відшкодування, яка нарахована на користь фізичної особи – страхувальника, перераховується на підставі її заяви на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, яка буде здійснювати виключно відновлення пошкодженого рухомого майна, відображається страховиком – резидентом у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «157», оскільки дані кошти будуть вважатися доходом фізичної особи – підприємця за виконані роботи (надані послуги).
Повна:
     Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) доходом з джерелом його походження з України – є будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
     Згідно з п.п. «в» п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума страхового відшкодування, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя, у разі якщо під час страхування цивільної відповідальності сума страхового відшкодування не може перевищувати розмір шкоди, фактично заподіяної вигодонабувачу (бенефіціару), яка визначається за звичайними цінами на дату такої страхової виплати;
     Однак, якщо на підставі заяви фізичної особи сума страхового відшкодування перераховується страховиком – резидентом на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, яка буде проводити ремонтні роботи пошкодженого рухомого майна, то у фізичної особи – підприємця виникає об’єкт оподаткування.
     Порядок оподаткування фізичних осіб – підприємців передбачений ст. 177 ПКУ.
     Зокрема п. 177.8 ст. 177 ПКУ встановлено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.
     Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «157».
     Таким чином, сума страхового відшкодування, яка нарахована на користь фізичної особи – страхувальника, перераховується на підставі її заяви на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, яка буде здійснювати виключно відновлення пошкодженого рухомого майна, відображається страховиком – резидентом у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «157», оскільки дані кошти будуть вважатися доходом фізичної особи – підприємця за виконані роботи (надані послуги).
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до не чинних у зв’язку з набранням чинності Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів»»

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді