Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.07.2019 Який порядок маркування алкогольних напоїв, що постачаються СГ на експорт, та яким чином здійснюється контроль за вивезенням такої продукції?
ВідповідьДіяла до 01.07.2019 Коротка:
     Експорт (вивезення) алкогольних напоїв, що були вироблені на митній території України, може здійснюватися суб’єктами господарювання на підставі відповідної угоди на експорт та за наявності у таких суб’єктів ліцензії на експорт алкогольних напоїв.
     При цьому суб’єкти господарювання, які отримали ліцензії, зокрема на виробництво та/або експорт алкогольної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі експорту) алкогольних напоїв за формою, встановленою цим органом.
     До суб’єктів господарювання за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі експорту) алкогольних напоїв до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень.
     При цьому не підлягають оподаткуванню акцизним податком операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України.
     Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
Повна:
     Відповідно до ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) експорт алкогольних напоїв може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
     Згідно зі ст. 15 Закону № 481 та п. 5 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року № 493 зі змінами та доповненнями, видачу ліцензій, зокрема на право експорту алкогольних напоїв здійснює Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
     Оформлення та видача таких ліцензій здійснюється відповідно до Порядку оформлення та видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 14.02.2002 № 42 зі змінами та доповненнями.
     При цьому маркування алкогольних напоїв, що призначені для експорту, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт (частина перша ст. 11 Закону № 481).
     Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 зі змінами та доповненнями (далі – Положення № 1251) встановлено, що маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва здійснюється виробниками зазначеної продукції.
     Водночас алкогольні напої вітчизняного виробництва, марковані вітчизняними марками встановленого зразка, не можуть бути реалізовані підприємствами-виробниками на експорт та магазинам безмитної торгівлі (п. 24 Положення № 1251).
     Отже, експорт (вивезення) алкогольних напоїв, що були вироблені на митній території України, може здійснюватися суб’єктами господарювання на підставі відповідної угоди на експорт та за наявності у таких суб’єктів ліцензії на експорт алкогольних напоїв.
     При цьому згідно з ст. 16 Закону № 481 суб’єкти господарювання, які отримали ліцензії, зокрема на виробництво та/або експорт алкогольної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі експорту) алкогольних напоїв за формою, встановленою цим органом.
     Форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49.
     В свою чергу до суб’єктів господарювання за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі експорту) алкогольних напоїв до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень.
     Відповідно до п.п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 розд. VI Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями не підлягають оподаткуванню акцизним податком операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України.
     Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
     Згідно з п. 30 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій» із змінами і доповненнями (далі – Постанова № 450), вивезення товарів за межі митної території України підтверджується у разі поміщення товарів, зокрема, у митний режим експорту, митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією, а також повідомленням про фактичне вивезення товарів за межі митної території України.
     При цьому з урахуванням вимог пп. 31 - 32 Постанови № 450 підтвердженням здійснення експортної операції є наявність відомостей про фактичне вивезення товарів за межі митної території України на зворотному боці аркуша з позначкою «3/8» форми МД-2, засвідченою підписом та особистою номерною печаткою посадової особи органу доходів і зборів, яким оформлено відповідну митну декларацію на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії, а у разі декларування товарів з використанням електронної митної декларації, шляхом внесення посадовою особою органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон до Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів інформації про вивезення товарів за межі митної території України.
     Коментар: «Запитання-відповідь переведено до не чинних у зв’язку із набранням чинності Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді