Запит надіслано
ПитанняПочинаючи з якого звітного періоду платник податку на прибуток, який включений до Реєстру ВПП на 2023 рік, може зменшити фінансовий результат до оподаткування не більше ніж на 50 відс. непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та яким чином враховується від’ємне значення, якщо платника виключено з Реєстру ВПП на 2023 рік?
ВідповідьКоротка:
                   Починаючи зі звітного періоду І квартал 2023 року.
               Якщо платника виключено з Реєстру великих платників податків на 2023 рік, то починаючи з І кварталу 2023 року він може врахувати всю суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, яка не була погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування станом на 01.01.2023.
               Повна:
               Порядок формування Реєстру великих платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 № 911 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 911), відповідно до п. 1 якого формування та затвердження Реєстру великих платників податків (далі – Реєстр ВПП) здійснюються Державною податковою службою України (далі – ДПС) щороку.
               Пунктом 5 Порядку № 911 визначено, що структурний підрозділ ДПС, за яким закріплено функцію супроводження Реєстру ВПП, розглядає надані пропозиції та формує Реєстр ВПП на наступний календарний рік із закріпленням за основним місцем обліку за територіальним органом ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 911.
               До Реєстру ВПП на наступний календарний рік не включаються бюджетні установи та платники, стосовно яких прийнято рішення про припинення або щодо яких до Єдиного державного реєстру внесено відомості про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи до дати затвердження Реєстру ВПП наказом ДПС на відповідний рік.
               Наказом ДПС від 21.10.2022 № 781 затверджено Реєстр ВПП на 2023 рік.
               У разі включення платника податків до Реєстру ВПП на нього поширюються особливості щодо великих платників податків, визначені ПКУ (п. 3 розд. I Порядку № 911).
               Порядок врахування від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку на прибуток визначається у п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ).
               Відповідно до п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.
               Згідно з абзацами другим – п’ятим п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 ПКУ великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку (далі – правила):
               1) фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) можна зменшити не більше ніж на 50 відс. непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років;
               2) сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, яка не була погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відс. такої непогашеної суми до її повного погашення;
               3) якщо непогашена сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відс. позитивного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від’ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.
               Для цілей застосування описаних вище правил погашеними вважають суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови (абзаци сьомий – дев’ятий п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 ПКУ):
               1) ці суми були включені до розрахунку об’єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів;
               2) за рахунок цих сум було зменшено позитивне значення об’єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкту оподаткування минулих податкових (звітних) років.
               При цьому, з урахуванням п. 4 прим. 2 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, особливості порядку врахування від’ємного значення об’єкта оподаткування у зменшення фінансового результату до оподаткування великими платниками податків вперше застосовується при розрахунку об’єкта оподаткування за результатами податкових (звітних) періодів 2022 року. Він поширюється також на суми від ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашені станом на 01 січня 2022 року.
               Оскільки ДПС формує Реєстр ВПП на кожен рік окремо, то і особливості врахування від’ємного значення у відповідних періодах залежать від включення компанії до Реєстру ВПП на відповідний календарний рік.
               Отже, платник податків, який включений до Реєстру ВПП на 2023 рік, у звітних періодах 2023 року (починаючи зі звітного періоду І квартал 2023 року) зменшує фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відс. непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
               У разі якщо платника податків, який перебував у Реєстрі на 2022 рік та в цілому за 2022 рік застосовував обмеження, передбачені п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 ПКУ, виключено з Реєстру великих платників податків на 2023 рік, то на нього у звітних періодах 2023 року не поширюються вищенаведені обмеження і він може врахувати всю суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, яка не була погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування станом на 01.01.2023.
               Тобто, починаючи з І кварталу 2023 року платник податків до рядка 3.2.4 Додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств може включити всю суму непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування, незалежно від того, коли така сума виникла: протягом 2022 року чи попередніх років.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді