Запит надіслано
ПитанняВ яких випадках у складі податкової декларації платника ЄП – ФОП за податковий (звітний) рік подається Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік»?
ВідповідьКоротка:
                   У складі податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за податковий (звітний) рік Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» подається платниками єдиного податку у разі наявності у них земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножать, пасовищ та перелогів), які:
                    належать їм на праві власності та/або користування (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користуванням) та використовуються для провадження господарської діяльності;
                   належать головам сімейних фермерських господарств і членам таких сімейних фермерських господарств на праві власності та/або користування та використовуються такими сімейними фермерськими господарствами.
Повна:
                   Відповідно до п.п. 14.1.114 прим. 2 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) мінімальне податкове зобов’язання – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПКУ. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить, зокрема, одній фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.
                   Мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, та мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, обчислюється за формулами наведеними у ст. 38 прим. 1 «Визначення мінімального податкового зобов’язання» ПКУ.
                   При цьому Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», який набрав чинності 01.12.2024, доповнено підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ п. 74, яким, установлено, що при визначенні мінімального податкового зобов’язання у період з 01 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102–IX, сума мінімального податкового зобов’язання, визначена відповідно до підпунктів 38 прим. 1.1.1 і 38 прим. 1.1.2 п. 38 прим. 1.1 ст. 38 прим. 1 ПКУ, не може становити менше 700 грн. з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відс., – 1400 грн. з 1 гектара.
                   Дія п. 74 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
                   Частиною другою ст. 22 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІI зі змінами та доповненнями встановлено, що до земель сільськогосподарського призначення належать:
                   а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
                   б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об’єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
                   Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання платників єдиного податку встановлено ст. 297 прим. 1 ПКУ.
                   Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).
                   Одним із додатків, який подається разом з Декларацією є Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» (далі – Додаток 2).
                   Згідно з приміткою 1 до Додатка 2 та п. 297 прим. 1.1 ст. 297 прим. 1 ПКУ платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати Додаток 2 з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі Декларації за податковий (звітний) рік.
                   Отже, у складі Декларації за податковий (звітний) рік Додаток 2 подається платниками єдиного податку у разі наявності у них земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножать, пасовищ та перелогів), які:
                   належать їм на праві власності та/або користування (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користуванням) та використовуються для провадження господарської діяльності;
                   належать головам сімейних фермерських господарств і членам таких сімейних фермерських господарств на праві власності та/або користування та використовуються такими сімейними фермерськими господарствами.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді