Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.01.2025 У яких випадках ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не заповнюють та не подають звітність по єдиному внеску за себе (Додаток ЄСВ 1, Додаток 1) у складі податкової декларації?
ВідповідьДіяла 01.01.2025
    Коротка:
                   У випадках, якщо:
                   мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
                   є особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність та одночасно перебувають на обліку як фізичні особи – підприємці за умови провадження одного виду діяльності;
                   мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», та за яких роботодавцем або резидентом Дія Сіті сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду;
                   скористалися правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок протягом звітного періоду відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Повна:
                   Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є, зокрема, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів) (п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464), та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464).
                   Відповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.
                   Фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, у складі Податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, із змінами та доповненнями, формують за себе додаток ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ 1).
                   Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп у складі Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, із змінами та доповненнями, формують за себе додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1).
                   Водночас:
                   згідно з частиною четвертою ст. 4 Закону № 2464 особи, зазначені, зокрема, у пп. 4, 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із змінами та доповненнями, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
                   особи, зазначені у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, зазначених у пп. 4 і 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 (частина п’ята ст. 4 Закону № 2464);
                   особи, зазначені у пп. 4 і 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667), звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску. Самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (частина шоста ст. 4 Закону № 2464);
                   тимчасово, з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абзацу другого п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується (абзац перший п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464).
                   При цьому згідно з абзацом другим п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
                   Враховуючи зазначене, не заповнюють та не подають у складі податкової декларації звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, за себе (Додаток ЄСВ 1, Додаток 1) фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність у випадках якщо вони:
                   мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
                   мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом № 1667, та за яких роботодавцем або резидентом Дія Сіті сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду;
                   є особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність та одночасно перебувають на обліку як фізичні особи – підприємці за умови здійснення одного виду діяльності;
                   скористалися правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок протягом звітного періоду відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
                   Коментар: «Запитання-відповідь переведено до нечинних у зв’язку із зупиненням на 2025 рік пункту 9 прим. 19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» пунктом 3 «Прикінцевих положень» Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІX «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді