Запит надіслано
ПитанняГромадська організація, займається розміщенням ВПО (проживають у санаторії), отримує з бюджету кошти у вигляді часткової грошової компенсації за розміщення ВПО. Чи враховуються такі кошти до обсягу постачань для цілей обов’язкової ПДВ-реєстрації?
ВідповідьКоротка:
              Операції громадських об’єднань та/або благодійних організацій з безоплатного (без будь-якої грошової, матеріальної допомоги або інших видів компенсації) постачання товарів/послуг, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні, зокрема благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації, не враховуються платниками, що здійснюють такі операції, при обрахунку ними загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг для визначення необхідності реєстрації платником ПДВ в обов’язковому порядку.
Повна:
              Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) (п. 1.1 ст. 1 розд. І ПКУ).
              Відповідно до пп. 5.1 - 5.3 ст. 5 розд. І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 розд. I ПКУ.
              У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
              Правові основи благодійної діяльності в Україні визначено у Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05 липня 2012 року № 5073-VI (далі – Закон № 5073).
              Згідно з п.п. 2 частини першої ст. 1 Закону № 5073 благодійна діяльність – це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
              Відповідно до частини першої ст. 4 Закону № 5073 суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до Закону № 5073, а також інші благодійники та бенефіціари.
              Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПКУ.
              Згідно з п.п. «а» п. 185.1 ст. 185 розд. V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів, місце постачання яких відповідно до ст. 186 розд. V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
              Відповідно до п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 розд. V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
              Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 розд. V ПКУ, такі операції оподатковуються на загальних підставах.
              Отже, звільненню від оподаткування ПДВ підлягають операції з надання благодійної допомоги, за умови дотримання вимог, визначених п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 розд. ПКУ, а саме благодійна організація обов’язково повинна мати статус благодійної організації, утвореної і зареєстрованої відповідно до законодавства, а постачання благодійної допомоги набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги повинно бути безоплатним без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації, а також відповідати законодавству про благодійну діяльність та благодійні організації.
              Підпунктом 69.12 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ визначено, що операції, передбачені п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 розд. V ПКУ, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником ПДВ відповідно до ст. 181 ПКУ.
              Відтак, операції громадських об’єднань та/або благодійних організацій з безоплатного (без будь-якої грошової, матеріальної допомоги або інших видів компенсації) постачання товарів/послуг, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні, зокрема благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації, не враховуються платниками, що здійснюють такі операції, при обрахунку ними загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг для визначення необхідності реєстрації платником ПДВ в обов’язковому порядку.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді