Запит надіслано
ПитанняЯка дата вважається датою отримання доходу ФОП – платником ЄП, якщо кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системах PAYONEER та WISE, та впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду перераховані на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності?
ВідповідьКоротка:
         Датою отримання доходу є дата надходження коштів на рахунок, відкритий у системах PAYONEER та WISE.
Повна:
         Частиною другою ст. 5 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначено, зокрема, що фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці у порядку, визначеному законом.
         Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі – НБУ), прийнятими відповідно до Закону № 2473.
         Принципи валютного регулювання, які викладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб – резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
         Відповідно до абзацу першого частини третьої ст. 4 Закону № 2473 резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.
         При цьому порядок відкриття рахунків в іноземних фінансових установах регулюється законодавством тієї країни, в якій відкривається рахунок.
         Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (частина четверта ст. 5 Закону № 2473).
         Відповідно до абзацу першого п. 16 розд. I Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 (далі – Положення № 5), розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
         Пунктом 23 розд. ІІ Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
         Слід зазначити, що PAYONEER – це міжнародна платіжна система, WISE є міжнародною системою грошових переказів, а отже рахунки відкриті у вказаних системах не вважаються рахунками, відкритими у банківських установах.
         Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розд. XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ).
         Відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
         Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
         Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
         Згідно з абзацом першим п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ, а також відомості про суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників.
         Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (абзац перший п. 296.3 ст. 296 ПКУ).
         Враховуючи зазначене, датою отримання доходу фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку, якщо кошти, отримані від зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системах PAYONEER та WISE, та впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду перераховані на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності, є дата надходження коштів на рахунок, відкритий у системах PAYONEER та WISE.
         При цьому дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату його отримання у системах PAYONEER та WISE.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді