Запит надіслано
ПитанняЯкий орган ДПС проводить документальну (планову або позапланову) перевірку платника податків, який у зв’язку зі зміною місцезнаходження (податкової адреси) переводиться на обслуговування з одного територіального органу ДПС до іншого?
ВідповідьКоротка:
                        Документальну (планову або позапланову) перевірку платника податків проводить територіальний орган ДПС за основним місцем обліку такого платника податків на дату організації проведення перевірки.
                        Водночас, якщо територіальним органом ДПС за попереднім місцем обліку платнику податків вжито заходи щодо проведення документальної перевірки платника податків (направлено/вручено наказ на проведення перевірки, здійснено вихід за місцезнаходженням платника податків), такий орган забезпечує завершення процедури адміністрування в частині закінчення цієї документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов’язань за її результатами.
Повна:
                        Відповідно до п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) контролюючий орган має право проводити документальні планові, позапланові (виїзні або невиїзні) перевірки.
                        Порядок проведення документальних планових перевірок визначено у ст. 77 ПКУ.
                        Відповідно до п. 77.4 ст. 77 ПКУ керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення про проведення документальної планової перевірки, яке оформлюється наказом.
                        Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
                        Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначено у ст. 78 ПКУ.
                        Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом (п. 78.4 ст. 78 ПКУ).
                        Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (абзац перший п. 79.2 ст. 79 ПКУ).
                        Особливості організації та проведення документальних перевірок платників податків, які переводиться на обслуговування з одного територіального органу ДПС до іншого, визначено п.п. 1.4.3.2 п.п. 1.4.3 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС від 04.09.2020 № 470, зі змінами, (далі – Методичні рекомендації).
                        Зазначений наказ розміщено на вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/Діяльність/Контрольно-перевірочна робота підрозділів податкового аудиту/Методичні рекомендації та розпорядчі документи/Наказ ДПС від 04.09.2020 № 470 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податкі» (із змінами і доповненнями).
                        Відповідно до п.п. 1.4.3.2 п.п. 1.4.3 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій при організації та проведенні документальних перевірок платників податків, які у зв’язку зі зміною місцезнаходження (податкової адреси) переводяться на обслуговування з одного територіального органу ДПС до іншого, слід враховувати вимоги щодо необхідності завершення територіальним органом ДПС за попереднім місцем обліку процедур адміністрування податків і зборів.
                        Тому, якщо територіальним органом ДПС за попереднім місцем обліку вжито заходи щодо проведення документальної перевірки платника податків (направлено/вручено наказ на проведення перевірки, здійснено вихід за місцезнаходженням платника податків), такий орган забезпечує завершення процедури адміністрування в частині закінчення цієї документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов’язань за її результатами.
                        Слід врахувати, що відповідно до п.п. 1.2.1 п. 1.2 розд. I Методичних рекомендацій за погодженням керівника структурного підрозділу ДПС або особи, яка виконує його обов’язки, – такі перевірки можуть проводитися із додатковим залученням працівників інших територіальних органів ДПС/апарату ДПС, у тому числі за новою податковою адресою платника податків.
                        Документальні позапланові виїзні перевірки таких платників податків, щодо яких не вживались заходи з їх перевірки, та які згідно зі ст. 75 ПКУ проводяться за податковою адресою платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка, доцільно проводити територіальним органом ДПС за основним місцем обліку такого платника податків на дату організації проведення перевірки.
                        З метою забезпечення належної взаємодії територіальних органів ДПС при проведенні документальних планових перевірок платників податків, які переводяться на обслуговування з одного територіального органу ДПС до іншого, територіальний орган ДПС за основним місцем обліку платників податків, які включені до плану-графіка проведення документальних перевірок, забезпечує проведення моніторингу даних інформаційно-комунікаційних систем органів ДПС, Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб, Реєстру самозайнятих осіб та виявлення фактів зміни місцезнаходження таких платників і їх переходу на облік та обслуговування до іншого територіального органу ДПС та інформування такого територіального органу ДПС у термін не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня граничного строку надсилання такому платнику податків повідомлення про проведення перевірки (у порядку, передбаченому п. 77.4 ст. 77 ПКУ), про необхідність вжиття таким територіальним органом ДПС заходів з організації та проведення планової документальної перевірки платника податків.
                        Територіальний орган ДПС за новим місцем обліку платника податків забезпечує інформування територіального органу ДПС за попереднім місцем обліку про вжиті заходи з організації перевірки у термін не пізніше 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання вищенаведеної інформації.
                        При організації у такому випадку планової документальної перевірки територіальним органом ДПС за новим місцем обліку цей орган забезпечує вжиття передбачених п.п. 1.4.1 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій заходів щодо надсилання (вручення) платнику податків відповідно до вимог п. 77.4 ст. 77 ПКУ повідомлення та копії наказу про проведення перевірки та інформування органів державного фінансового контролю.
                        У випадку, якщо платнику податків територіальним органом ДПС за попереднім місцем обліку вже було вручено повідомлення та копію наказу про проведення цієї перевірки, таким органом можуть бути вжиті заходи щодо проведення такої перевірки. У разі необхідності цим органом можуть бути у передбаченому п.п. 1.2.1 п. 1.2 розд. І Методичних рекомендацій порядку залучені до цієї перевірки працівники інших територіальних органів ДПС/апарату ДПС, у тому числі за новим місцезнаходженням платника податків.
                        Разом з тим слід звернути увагу, що у разі якщо документальну планову перевірку платника податків, який змінив місце обліку, не було розпочато у зв’язку з недопуском платником податків до перевірки та оскарженням ним наказу на її проведення, то після завершення процедури оскарження на користь територіального органу ДПС таку перевірку доцільно проводити територіальному органу ДПС, який видав наказ, що був предметом судового розгляду, із додатковим залученням (у разі необхідності) працівників інших територіальних органів ДПС/апарату ДПС, у тому числі за новим місцезнаходженням платника податків.
                        Отже, документальну (планову або позапланову) перевірку платника податків, який у зв’язку зі зміною місцезнаходження (податкової адреси) переводиться на обслуговування з одного територіального органу ДПС до іншого, проводить територіальний орган ДПС за основним місцем обліку такого платника податків на дату організації проведення перевірки.
                        Водночас, якщо територіальним органом ДПС за попереднім місцем обліку вжито заходи щодо проведення документальної перевірки платника податків (направлено/вручено наказ на проведення перевірки, здійснено вихід за місцезнаходженням платника податків), такий орган забезпечує завершення процедури адміністрування в частині закінчення цієї документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов’язань за її результатами.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді