Запит надіслано
ПитанняЯк в інтегрованій картці платника здійснюється зарахування коштів, сплачених з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ за поданою декларацією у разі наявності податкового боргу з ПДВ?
ВідповідьКоротка:
                        Якщо в інтегрованій картці платника (далі – ІКП) суми податкового боргу з ПДВ виникли до настання терміну сплати зобов’язань по податковій декларації з ПДВ, то зарахування коштів, які надійшли з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ здійснюється в першу чергу у погашення наявного в ІКП податкового боргу.
Повна:
                        Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування (далі – СЕА ПДВ) регулюються ст. 200 прим. 1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».
                        Згідно з п. 200 прим. 1.2 ст. 200 прим. 1 ПКУ, розрахунки з бюджетом в частині ПДВ здійснюються з рахунків в СЕА ПДВ.
                        Відповідно до п. 200 прим. 1.5 ст. 200 прим. 1 ПКУ з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду.
                        Кошти, зараховані на електронний рахунок, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п. 200 прим. 1.5 ст. 200 прим. 1 ПКУ та погашення податкового боргу з ПДВ (п. 200 прим..7 ст. 200 прим. 1 ПКУ).
                        У відповідності до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ.
                        Відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПКУ у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 95 ПКУ або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
                        Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
                        Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.03.2021за № 321/35943 зі змінами (далі – Порядок № 5).
                        Пунктом 1 підрозд. 1 розд. ІІ Порядку № 5 визначено, що для забезпечення ведення оперативного обліку податків, зборів в ІКС ДПС відкриваються інтегровані картки платників (далі – ІКП) за кожним кодом класифікації доходів бюджету щодо кожного платника, територіального органу ДПС, що відповідає місцю обліку платника або обліку об’єкта оподаткування, коду території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад.
                        Інформація в ІКП ґрунтується на первинних показниках первинних документів, оброблених засобами ІКС ДПС. Первинний показник підтверджує факт дії платника, або органу ДПС, або іншого органу влади щодо відносин, які виникають у сфері справляння податків, зборів та єдиного внеску.
                        Пунктом 5 підрозд. 2 розд. ІІІ Порядку № 5 передбачено, що під час погашення суми податкового боргу (його частини) кошти, які сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, які сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.
                        Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), територіальний орган ДПС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
                        Отже, в ІКП погашення суми за узгодженими податковими зобов’язаннями здійснюється в автоматичному режимі в порядку черговості зарахування платежів, визначеної відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПКУ.
                        Враховуючи вищевикладене, якщо в ІКП платника суми податкового боргу з ПДВ виникли до настання терміну сплати зобов’язань по податковій декларації з ПДВ, то зарахування коштів, які надійшли з рахунку в СЕА ПДВ здійснюється в першу чергу у погашення наявного в ІКП податкового боргу.

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді