Запит надіслано
ПитанняДіяло до 01.01.2025 Хто виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення у додатку 4ДФ до Розрахунку доходу у вигляді відшкодування моральної шкоди, утриманого роботодавцем з фактичного заробітку працівника на підставі постанови виконавця і перерахованого на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу?
ВідповідьДіяла до 01.01.2025
    Коротка:
                                       Роботодавець, який на підставі постанови виконавця утримує із фактичного заробітку працівника суми відшкодування моральної шкоди і перераховує їх на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу, виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення у додатку 4ДФ до Розрахунку такого доходу.
                                        При цьому у додатку 4ДФ до Розрахунку дохід у вигляді немайнової (моральної) шкоди, незалежно від його розміру, відображається за ознакою доходу «120» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача.
Повна:
                                       Умови звернення стягнення на заробітну плату боржника регулюються розд. ІХ Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1404).
                                       Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі – підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи (п. 3 ст. 68 розд. ІХ Закону № 1404).
                                       Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
                                       Відповідно до п.п. «а» п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 ПКУ дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом.
                                       Крім того, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
                                       Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 та п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.     
                                       Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 ПКУ та військовий збір за ставкою 5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п.16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
                                       Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) до контролюючого органу за основним місцем обліку.
                                       Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом протягом звітного періоду.
                                       Форма Розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями.
                                       Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку 2 до Порядку, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, нарахований згідно з п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, відображається у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «120».
                                       Враховуючи викладене, роботодавець, який на підставі постанови виконавця утримує із фактичного заробітку працівника суми відшкодування моральної шкоди і перераховує їх на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу, виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення у Розрахунку такого доходу.
                                       При цьому у додатку 4ДФ до Розрахунку дохід у вигляді немайнової (моральної) шкоди, незалежно від його розміру, відображається за ознакою доходу «120» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача.
                                         Коментар: «Запитання-відповідь переведено до нечинних у зв’язку з внесенням змін до підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ пунктом 13 розділу I Закону України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».

Відповідь оцінили користувачів ЗІР

-       +
   
Натисніть для оцінки відповіді